
Kmeň K´ho a ich história
K’Ho, Cơ Ho, alebo Koho patrí k jednej z 53 etnických minorít vo Vietname. Hovoria vlastnou rečou Mon-Khmer, ktorá sa od vietnamčiny odlišuje do takej miery, že jej Vietnamci nerozumejú. Žijú prevažne v provincii Lam Dong, ktorá sa nachádza v centrálnej časti vietnamu. Hlavným mestom tejto provincie je horské mestečno Dalat v nadmorskej výške 1500m, Táto oblasť bola roky okupovaná Francúzmi, ktorí tu zanechali značný vplyv na tunajšiu komunitu, či už pestovanie kávy, vína ale aj tým, že táto menšina vyznáva kresťanskú vieru. V minulosti boli práve preto prenasledovaní aj samotnou komunistickou vládou, keďže Vietnamci majú svoje náboženstvo, ktoré je akousi zmesou budhizmu, konfucianizmu, taoizmu a uctievania predkov-duchov. (väčšina zdrojov radí až 90% populácie k budhizmu ale oni sami toto označenie nemajú veľmi v láske a preferujú výraz „Vietnamese folk religion“ v preklade „vietnamské ľudové náboženstvo„). Žijú pomerne separovaní v horách, aj keď sa situácia výrazne zlepšila a deti už navštevujú poväčšinou vietnamské školy. Avšak isté predsudky a rivalita medzi menšinami a Vietnamcami panujú dodnes.

Zaujímavosťou je, že tu do dnešnej doby vládne matriarchát. Hlavou rodiny je žena, ktorá si vyberá ženícha a ten sa po svadbe sťahuje do ich domu (chlapi zahryznúť do jazyka s poznámkami o nažívaní so svokrami 🙂 ). Zároveň rodina ženy platí svadbu a prináša dary väčšinou vo forme poľnohospodárskych zvierat. Deti potom nosia priezvisko ženy a narodenie dcéry je považované za veľké šťastie, keďže tá si môže vyberať svojho nastávajúceho a tým aj budúcnosť.

Vrch Langbiang
Hora Langbiang sa nachádza 12km severne od mesta Dalat, pozostáva z dvoch vrcholov. Ten najvyšší sa týči až do výšky 2167 metrov a druhým je bývalá vojnová základňa a rádiová stanica vo výške 1950 metrov. Pre jednoduchšiu dostupnosť za z neho stala turistická atrakcia a ponúka krásny výhľad na Dalat a okolie.

Legenda o vrchu Langbiang, ktorá jemne pripomína Rómea a Júliu vraví, že syn náčelníka z kmeňa Lachov menom K’lang a dievča Ho Biang z kmeňa Cil sa do seba zaľúbili po tom ako ju K’lang zachránil pred divokými vlkmi keď zbierala v lese hríby. Avšak nemohli sa zosobášiť, keďže medzi kmeňmi Lachov a Cil panovala nevraživosť.
Existujú dve verzie historky, prvá hovorí, že sa spolu presťahovali na vrchol hory kde sa tajne vzali, avšak Biang závažne ochorela a keď sa ju snažil K’lang zniesť dole do kmeňa a vyhľadať pomoc. Ľudia, ktorí ho považovali za zradcu po ňom vystrelili otrávený šíp. Ho Biang, ktorá sa do strely vrhla aby zachránila svojho milého na to doplatila životom. K’lang sa vrátil na vrchol kde smútil a jeho slzy sa premenili na potok s názvom Dankia alebo aj zlatý potok. Následne od veľkého žiaľu zomrel.
Druhá verzia nie je o moc radostnejšia, po tom ako im zabránili sa zobrať spáchali obaja samovraždu. V oboch verziách zarmútený otec chlapca K’lang ukončil zbytočnú nenávisť, zjednotil oba znepriatelené kmene a vytvoril jeden s názvom K’Ho.

Pestovanie kávy
Prvé semená kávových stromov arabicy priniesli do tejto oblasti francúzski cestovatelia začiatkom 20teho storočia. Káva sa stala významou položkou príjmov týchto ľudí a prispela k celkovému zvýšeniu ich životnej úrovne.

Lenže ako už býva vo svete zvykom, k samotným, ťažko pracujúcim farmárom sa dostane iba zlomok profitu a preto je pre nás nesmierne dôležité zabezpečiť ich adekvátnu odmenu a tým aj rastúcu kvalitu z roka na rok.
2018
- 3649